//you php code here... ?>

Despre noi

Scoala Gimnaziala Nr. 1 Videle este inaugurata in anul 1963 asa cum apare inscrisa in "Cartea scolii" care se afla in arhiva si preia toti elevii din invatamantul primar si gimnazial din localitate, care pana atunci au functionat in diferite localuri, avand numele de Scoala generala cu clasele I-VIII Videle (prima scoala generala din oras), avand un corp profesoral care a reusit sa impuna standarde ridicate de performanta institutiei nou infiintate, care s-au mentinut peste ani, astfel incat, absolventii acestei scoli au reusit sa devina intre timp medici, invatatori, profesori, asistenti medicali, ingineri, juristi, economisti, artisti, dar si lucratori in domeniul petrolier specific zonei noastre.

De altfel, rezultatele obtinute de-a lungul anilor reflecta preocuparea continua a dascalilor pentru bunul mers al scolii, dovedita in urma rezultatelor pe care elevii nostri le-au obtinut la examene si concursuri.

MISIUNEA

Ca institutie de invatamant preuniversitar si ca unitate prestatoare de servicii catre populatie, scoala noastra isi propune sa dezvolte un mediu favorabil invatarii, sa ofere elevilor un start solid in educatie, prin dezvoltarea deprinderilor si imbogatirea cunostintelor si prin modelarea personalitatii lor. De asemenea, doreste sa devina o minicomunitate, ordonata, atenta, bazata pe valori ca respectul reciproc, autodisciplina, cu o personalitate bine definita ce va deriva din conexiunea cu traditia locala. Trebuie sa satisfacem nevoia fiecarui copil de a fi competent si util, legat de altii, dar si autonom, cetatean roman, dar si european, inarmat cu un set de valori sociale si emotionale, in baza carora sa-si orienteze comportamentul si cariera intr-o lume marcata de provocari si schimbari rapide. Oferim astfel posibilitatea de a accede la un invatamant calitativ inalt, bazat pe o educatie rational-emotiva si comportamentala, capabila sa asigure copilului o dezvoltare libera, individualizata, sanatoasa si armonioasa, sa sprijine dezvoltarea nivelului educational la standarde de performante conforme dimensiunii europene pentru integrare in licee si scoli profesionale.

VIZIUNEA

Respectarea traditiei de excelenta academica, educarea elevilor in spiritul valorilor europene, modelarea armonioasa a caracterului, avand ca principii : profesionalismul, flexibilitatea, responsabilitatea, transparenta, abordarea stiintifica, colaborarea, creditarea.

Prin utilizarea resurselor existente, materiale si umane, ne propunem obtinerea calificativelor necesare unei scoli de elita.